Za čo som dnes vďačná?

25.09.2021

Byť vďačný za niečo, niekoho, je emócia, ktorá vedie ku prežívaniu radosti, inšpirácie a je zdrojom sily. Vďačnosť však treba trénovať. Ako to myslím?

Väčšinou si počas dňa všímame veci, ktoré nám vadia, nie sme s nimi spokojní, kritizujeme seba a ostatných, či už doma alebo v práci. A tak si prestaneme uvedomovať, čo všetko pekné sme dnes videli a zažili. Umenie vďačnosti sa skrýva v tom, že sme schopní v každodenných, nemenných, nudných udalostiach vidieť krásy života. Výskumy ukázali, že ľudia, ktorí si každý deň zapisovali, za čo sú vďační, posudzovali svoj život za lepší, ako kontrolná vzorka. Mali optimistickejšie očakávania od nadchádzajúcich dní, popisovali menej fyzických ťažkostí a boli viac nápomocní.

Umenie vďačnosti sa skrýva v tom, že sme schopní v každodenných, nemenných, nudných udalostiach vidieť krásy života. 

Ja k tomu dodám len toľko: Keď si každý deň (ráno alebo večer) uvedomíme, za čo sme vďační (za teplú kávu, za koláč, za to, že sme to dnes stihli načas do škôlky, že dieťa spí, že si môžem vypiť pohár vína večer, že som dnes prehovoril na porade, že som zdravá, že sme sa stretli s kamoškami na večeru... zoznam je nekonečný), začneme svoju pozornosť upriamovať na tie aspekty nášho života, ktoré nám prinášajú radosť, silu, sebavedomie, spokojnosť. A viete ako to je, začnete všímať nejakú vec, napr. koľko červených áut prejde, a potom odrazu všade vidíte červené auta. Podobne, keď sa sústredíme na to pozitívne z našich dní, na naše silné stránky, na to, čo sme dnes zvládli, naše podvedomie nám v tom pomôže, až to hľadanie pozitív, nebude namáhavé, ale skôr automatické. 

...keď sa sústredíme na to pozitívne z našich dní, na naše silné stránky, na to, čo sme dnes zvládli, naše podvedomie nám v tom pomôže, až to hľadanie pozitív, nebude namáhavé, ale skôr automatické.  

Mala som obdobie, kedy som si každý večer písala, za čo som bola v ten deň vďačná. Dala som si ale ťažkú úlohu. Každý deň 5 vecí, ktoré sa nemohli opakovať s predchádzajúcimi dňami. To bolo naozaj náročné. 

Myslím, že stačí začať zľahka s jednou až troma udalosťami dňa. Ráno je vhodné na naladenie sa na nadchádzajúci deň. Vtedy si pripomenúť, čo vás potešilo, za čo ste boli vďační z predchádzajúceho dňa. A večer je zase vhodný na pozitívne zrekapitulovanie a ukončenie dňa.

Dajme si to dneska na skúšku. ZA ČO SOM DNES VĎAČNÁ?