Wellbeing - Životná pohoda
Wellbeing alebo životná pohoda nie je synonymom slova šťastie.
Je to viac udržateľný stav nášho každodenného života ako byť neustále šťastní. Šťastie je emócia, ktorá je chvíľu tu a potom už nie je. Tak ako ostatné emócie. Je časovo ohraničená. V mojom chápaní je wellbeing neohraničený časom, ale naším postojom k životu a konaniu, ktoré podporuje našu spokojnosť s tým, aký život žijeme.
Poďľa Martina Seligmana (zakladateľa Pozitívnej psychológie, ktorý sa venuje aj téme šťastia vo svojich knihách) sa wellbeing skladá z piatich komponentov:
1. Pozitívne emócie
2. Flow - schopnosť nechať sa unášať aktivitou, ktorú práve vykonávame, ponoriť sa do procesu.
3. Vzťahy
4. Zmysel života
5. Úspech
1. Pozitívne emócie - zažívanie pozitívnych pocitov a nálad, ktoré majú povznášajúci vplyv. Ako často počas dňa zažívate pozitívne emócie a pocity? Ako často sa cítite počas dňa dobre, spokojne? Ako často sa usmievate v bežný deň?
2. Flow - Zahĺbenie sa do činnosti, kedy strácate pojem o čase, ste úplne ponorený do toho, čo robíte, nerozlišujete medzi sebou a aktivitou. Táto činnosť je pre vás potešujúca a odmeňujúca.
3. Vzťahy - Pozitívne vzťahy, starostlivé, podporné a podporujúce vás a vašu činnosť. Gottman vo svojich výskumoch zistil, že pomer pozitívnych a negatívnych emócií vo vzťahu by mal 5 ku 1nej To znamená, že na to, aby sme sa cítili v akomkoľvek vzťahu dobre, aby aj vzťah prospieval, pozitívne emócie v ňom a z neho na nás vplývajúce musia byť päťnásobne častejšie, ako negatívne.
Neznamená to, že máte v každom vzťahu pociťovať nekonečné šťastie, ale že v ňom máte zažívať častejšie pocity prijímania, láskavosti, radosti, záujmu o vašu osobu, máte sa vedieť spolu smiať (ľudia zdravých partnerských vzťahoch vám povedia, že sa s tým druhým často smejú .
Cvičenie:
Skúsme si to hneď uviesť do praxe.
Vyberte si jeden zo svojich blízkych vzťahov a spomeňte si, ako často ste sa s touto osobou za posledných 24-48 hodín:
Zasmiali
Tešili sa zo vzájomnej spoločnosti
Ste si pomohli
Ste sa rozprávali o niečom a ten druhý vám venoval neprerušovanú pozornosť.
Koľko negatívnych pocitov si spájate s touto osobou za posledné dva dni?
Ako často ste zvýšili na seba hlas?
Ako často ste sa hnevali?
Ako často ste ste sa cítili v prítomnosti druhej osoby nepríjemne?
Ako dlho ste udržiavali v sebe túto negatívnu energiu?
Aký je pomer medzi pozitívnymi a negatívnymi emóciami v tomto vzťahu pre vás?
4. Zmysel života - vám dáva pevný základ, na ktorom môžete stavať a smerovanie vášho života. Venovanie sa činnostiam, ktoré dávajú zmysel a význam vášmu životu je spojené s pocitom radosti, šťastia a životnej pohody silnejšie, než vykonávanie aktivít, ktoré prinášajú uspokojenie a zábavu. Ak veríte, že vaše povolanie, vaše aktivity, dávajú vášmu okoliu, alebo aj celému svetu nejakú pridanú hodnotu, že to, čo robíte, má význam pre čo i len jedného človeka, a teda že váš život má nejaký zmysel, to je základ vášho celkového wellbeingu,
5. Úspech - je poslednou súčasťou Seligmanovho modelu wellbeingu. Zahŕňa v sebe všetko od aktuálneho úspechu v práci, cez zvyšovanie si kompetencií a ich zvládanie na vysokej úrovni, až po schopnosť dosahovať osobné ciele. Ako pracovať na svojej úspešnosti? Zlepšovať svoje zručnosti a schopnosti a snažiť sa o dosiahnutie cieľa.