Starostlivosť o seba

10.12.2021

Starostlivosť o seba je tak individuálna, ako sme každý iný. To znamená, že niekto potrebuje viac spánku, niekto potrebuje viac pohybu, iný potrebuje knihu vo vani, a ďalšia si dopraje pravidelnú masáž. 

Neexistuje nesprávna starostivosť o seba...iba ak...Žiadna...


Starostlivosť o seba v sebe zahŕňa nielen rozličné formy, ale aj rozličné oblasti - starostlivosť o moje telo, o moju duchovnú, duševnú, kreatívnu stránku, o môj osobný a sociálny život (nemyslia sa sociálne siete 😀) . Asi najťažšou úlohou je
venovať sa každej oblasti. Možno ani nevieme, že v niektorej oblasti máme deficit (ako ja a duchovno) , ale keby sme si k tomu sadli a urobili si prierez každou oblasťou, zistili by sme aktuálny stav. Niečo ako aktivitu Koleso života, ale prispôsobenú na starostlivosť o seba.


Kedy sa treba starať o seba? Najlepšie riešenie z dlhodobého hľadiska je priebežne. Čo to znamená? Že sa venujem sebe, napĺňam si svoje potreby z rozličných oblastí pravidelne. Nie až keď zistím, že som vyhoretá...áno aj to je dôsledok ignorovania svojich potrieb.

Tak napríklad:

❓Koľko denne spíš? Koľko spánku potrebuješ? Koľko by si chcela spať?
❓Koľko sa denne pohybuješ? Koľko sa potrebuješ hýbať? Koľko by si sa chcela hýbať?
❓Ako často sa venuješ meditácii? Ako často by si sa potrebovala venovať aspoň dychovým
cvičeniam? Koľko by si sa tomu chcela venovať v ideálnom prípade?
❓Ako často sa smeješ? Ako často by si sa chcela smiať? S kým by si sa chcela smiať?
❓Ako často sa vidíš so svojimi priateľmi? Ako často by si sa chcela s nimi vidieť?
❓Čo potrebuješ k svojej pohode? Kedy si to dopraješ? Ako často by si si to chcela dopriať?


Keď si zodpovieš aspoñ niektoré otázky, budeš mať predstavu, kde máš najväčšie limity, a v ktorej oblasti sa potrebuješ o seba postarať najskôr.