
Plusy a mínusy homeofficu
Je práca z domu naozaj taká super? Tak sa na to pozrime:
Medzi benefity práce z domu alebo tzv. homeofficu by som určite zaradila:
1. Čas ušetrený pri cestovaní do a z práce,
2. Zníženie stresu z cestovania.
3. A zároveň sú to ušetrené peniaze za pohonné látky, alebo cestovné lístky.
4 .Časová flexibilita, človek pracuje, keď potrebuje, resp. rozloží si svoj denný program s ohľadom na pracovné potreby, napríklad bude pracovať skoro ráno na odpovediach na emaily, potom bude pracovať medzi 10-12, kedy sú už všetci v kanceláriách a vybaví väčšinu telefonátov, a potom sa pripojí až podvečer, alebo vo večerných hodinách. Niektorí ľudia sú v rámci homeofficu ochotní pracovať aj cez víkendy (pravdaže neoficiálne), keď majú pocit, že treba niečo dotiahnuť.
5. Zníženie fluktuácie - keďže sú zamestnanci časovo flexibilnejší, dokážu si svoj čas rozložiť okolo rodiny tak, aby im to vyhovalo.
6. Menej absencií - úzko to súvisí s časovou flexibilitou.
7. Zvýšená motivácia zamestnancov podávať výkon, keďže majú pocit dôvery a rešpektu zo strany zamestnávateľa.
Ale aj práca z domu v sebe skrýva viaceré nástrahy, ktoré nám možno neboli až tak jasné pred pandémiou, ale teraz, s narastajúcim počtom pozícií ponúkajúcich home-office, sa s nimi stretávame čoraz častejšie.
Nástrahy práce z domu
Práca z domu nevyhovuje každému. Niektorí zamestnanci preferujú každodennú rannú rutinu, odchod z domu, štruktúru práce na pracovisku, osobný kontakt s kolegami alebo zákazníkmi. Celkovo homeoffice vplýva na pocit izolovanosti od ostatných, od sveta tam vonku, od kolegov, firmy ako takej, alebo dokonca od spolucestujúcich. Kontakt s ľudmi, tvárou v tvár, je to čo ľuďom najviac chýba.
Pocit izolácie od kolegov, šéfov, je o to väčší, že sa nemôžem len tak otočiť v kancelárii a niečo sa opýtať, poprosiť o pomoc, o podporu, o radu... v online priestore čakáme na jednovetovú odpoveď aj 20 min, ak má niekto meeting, aj pol dňa, plus je toho toľko od jednotlivých zamestnancov, že sa k svoju šéfovi dostanem raz za dva týždne. A to súvisí s ďaľšou výzvou - ako si udržať motiváciu, keď nemám priamu podporu?
Vytráca sa pocit kolektívu, že patrím niekde do skupiny ľudí, ktorí sa stretávajú na rovnakom mieste. Rovnako tie malé prestávky na kávu, obed, sú dôležitými aspektami pri tvorbe tímov.
Niekde som sa dočítala, že práca z domu podporuje work-life balance. Osobne nie som toho názoru. Práca z domu je skôr na príťaž v zmysle, že keď som flexibilný, tak práve vtedy, keď by som sa mohol venovať svojim a rodinným aktivitám, môžem predsa aj pracovať. Nenechám počítač a povinnosti zamknuté v kancelárii, ale sú tu so mnou stále. Tá možnosť dokončiť niečo, čo som nestihol v "pracovnej dobe", je tu ako pokušenie. A je otázne, koľko ľudí dokáže odolať, pretože je tu aj pocit zadosťučinenia, ak úlohu dokončím.
Neviem, či sa vôbec treba zmieňovať o nevýhodách domácich rušivých elementov :) - deti, domáce zvieratká, partner/ka, príprava jedál a pod. Ak zamestnanec nemá svoju domácu kanceláriu, miesto, kde sa zavrie na svoju pracovnú dobu, tieto "malé" vyrušenia narúšajú celkovú koncentráciu na prácu.
A tu sa dostávame k otázke ohľadom vyhorenia. Áno, týka sa to aj práce z domu, možno dokonca viac, keďže človek ani fyzicky ani psychicky za sebou nezavrie dvere v kancelárii, ale má kanceláriu stále doma na stole. Pravdaže, množstvo ľudí si nosí domov prácu v hlave, ale ten psychologický efekt toho, že som dnes skončil, zavrel za sebou dvere, a to čo som nestihol, bude možné dokončiť až inokedy, je dôležitý na prechod medzi mnou v práci a mnou doma.
Homeoffice a vyhorenie
Ak si myslíme, že pri práci z domu nemôžeme vyhorieť, mýlime sa. Je tu možnosť kedykoľvek sa vypnúť, pracovať časy, ktoré mi vyhovujú, rozdeliť si efektívne čas pre prácu, seba a rodinu, ale v realite to funguje inak. Človek sa nevypína skoro vôbec, aby mu niečo neušlo, čo ak sa v nejakej chvíli ozve nadriadený alebo kolega s nejakou úlohou alebo naliehavou otázkou, a ja tam náhodou nebudem? Budú si myslieť, že sa doma flákam. Neustály pocit, že musím preukázať svoju dennú aktivitu a schopnosti, spôsobuje vnútorný stres, ktorý sa môže prejavovať ako proaktivita, ale v zásade núti človeka nevypnúť, aj keď sa už môžem vypnúť.
Vyhorenie sa prejavuje aj tým, že nechcete a nemáte silu a chuť riešiť ďalšie a ďalšie požiadavky, emailová schránka sa vám zapĺňa, ale nemáte žiadnu motiváciu na odpovedanie.
Prevencia
Vhodnými krokmi na ustátie stresu z práce z domu je:
Naplánovať si svoj pracovný deň dopredu, najlepšie s podobnými časmi, ako by som bol/a v kancelárii.
Pravidelné prestávky od monitora,
postaviť sa, dať si kávu (napríklad aj s kolegami, dohodnúť si s nimi čas na rannú/poobednú kávu), prejsť sa so psom, ísť po deti do škôlky, ak máte doma schody, odporúčam párkrát si ich vystúpať, ako by ste chodili v budove medzi kanceláriami a niečo išli odniesť.
Obedovať (desiatovať) mimo pracovného miesta doma.
Urobte pre seba aspoň toľko, že sa najete bez obrazoviek (aj bez mobilu). A úplne najlepšie by bolo, ak by ste si naozaj tú 30 min prestávku urobili a vyšli na pár minút von na vzduch.
Pravidelný teambuilding - najlepšie osobne sa stretnúť s členmi týmu, alebo ak to situácia nedovoľuje, urobiť skupinový online hovor, kde sa nebudete venovať pracovným záležitostiam (aspoň teda nie aktívne, je mi úplne jasné, že ľudia z práce sa bavia o práci poväčšine).
Oblečte sa, ako do kancelárie. Možno vám to príde zbytočné, ale štúdie ukázali, že to, čo nosíte, ovplyvňuje to, ako premýšľate. A ak by to ani nebola pravda, tak aspoň vymedzujete seba v práci, a seba v domácom oblečení, kedy sa práci už venovať nebudete.
Budťe proaktívny, vymyslite niečo pre vás a váš tím, čo vám prinesie radosť a im pridanú hodnotu. Zamyslite sa nad tým, čo vás baví, motivuje ísť ďalej, na čo máte talent, a využite to, aby ste do každodenného stresu v práci a pocitu izolácie vniesli pocit očakávania, radosť z tvorenia, radosť so spolupráce.
Vyskúšajte nové pravidlo homeofficu, pracujte 90 min a potom si urobte 20 minútovú prestávku. Nemusím hádam zdôrazňovať, že bez obrazoviek (tam rátam aj mobily).
Venujte sa starostlivosti o seba. Pravidelná starostlivosť o svoje telo, duchovnú, duševnú stránku, o svoju kreativitu a o svoj osobný a sociálny život pomáha predchádzať vyhoreniu a celkovo pôsobí na pocit spokojnosti so svojim životom a wellbeingom (životnou pohodou).
Osobne si myslím, že hybridný model je v súčasnosti najlepším riešením. Ak chcem, idem do kancelárie, ak nechcem, nemôžem, potrebujem byť doma s deťmi, lebo majú homeschooling, ostanem doma. Počas týždňa si to prestriedam tak, ako potrebujem. Na druhej strane ľuďom, ktorým práca z domu nevyhovuje, umožňuje byť v kancelárii každý deň, tak ako pred pandémiou. Len s menším počtom kolegov.