8 dôvodov, prečo si budovať sebavedomie

30.06.2021

8 dôvodov, prečo si budovať sebavedomie:

  1. Sebavedomí ľudia sú si vedomí svojich zručností a schopností.

  2. Sebavedomí ľudia si veria, že dosiahnu svoje ciele a dokážu prekonať prekážky.

  3. Pokiaľ sa im niečo nepodarí, rýchlejšie sa spamätajú zo svojho neúspechu. Neúspech u nich nie je dôvodom, aby opäť niečo nevyskúšali. Poučia sa z neho a idú ďalej.

  4. Sebavedomí ľudia k sebe prirodzené priťahujú ľudí. Verím, že každý z nás sa už stretol s takým človekom. Ako ste sa pri ňom cítili? Uvoľnene? Otvorene? Chceli ste s ním naviazať priateľstvo? Takto sa aj pri vás môžu cítiť druhí ľudia.

  5. Sebavedomí ľudia nie sú závislí sa vonkajšej pochvale (od iných ľudí).

  6. Sebavedomie často sprevádza pokora. Sebavedomí ľudia sa nepovyšujú, práve naopak, sú si vedomí hodnoty každej osoby a zároveň toho, že nevedia všetko.

  7. Sebavedomí ľudia dokážu prijať konštruktívnu kritiku bez toho, aby sa cítili dotknutí resp. aby mali pocit, že ide o útok na ich osobu.

  8. Rovnako sa dokážu vyrovnať aj s odmietnutím. Ich sebaúcta a sebahodnota nezávisí od toho, koľko ľudí ich považuje za priateľov.  

Tak čo, našli ste aspoň jeden dôvod na budovanie sebavedomia? 

Rada vám s tým pomôžem.


Použitá literatúra: 

A matter of self-confidence Part II - Elizabeth J Tucker  https://www.amazon.com/Matter-Self-confidence-Part-Ii/dp/0993114520/ref=tmm_pap_swatch_0?_encoding=UTF8&qid=1626435797&sr=1-4

Zdravá sebeduvera - Barbara Markway, Celia Ampel  https://www.martinus.sk/?uItem=692591