Ako si zvýšiť sebavedomie za pár minút?

10.09.2021

Už od strednej školy ma zaujímala téma reči tela. Pamätám si, že sme na hodinu slovenčiny museli napísať referát na ľubovoľnú tému a potom ho na hodine odprezentovať. Vybrala som si Neverbálnu komunikáciu, už neviem od koho bola tá kniha, ale oslovila ma už len tým, že bola plná praktických ukážok. Páčila sa mi predstava, že na základe nejakého postoja alebo pohybu človeka dokážem s veľkou pravdepodobnosťou zistiť, ako sa cíti, čo prežíva, alebo v akom vzťahu je k ostatným zúčastneným osobám. Všetko to, o čom je neverbálna komunikácia vychádza z predpokladu, že naša myseľ ovplyvňuje telo. A určite to tak aj je... ALE... funguje to aj opačne? Dokáže naše telo ovplyvňovať našu myseľ a cítenie?

Sociálna psychologička Amy Cuddy sa tejto téme venuje roky a spolu so svojimi spolupracovníkmi a kolegami previedli desiatky experimentov. V rámci jedného experimentu si výskumníci položili otázku, ako bude súvisieť držanie tela účastníkov pracovného pohovoru s ich úspešnosťou uspieť - byť prijatý na pracovnú pozíciu. Účastníkom experimentu bolo povedané, že sa zúčastnia cvičného pohovoru do svojho vysnívaného zamestnania. Mali si pripraviť 5 minútovú reč na tému "Prečo by sme mali prijať práve Vás?"

Pri príprave svojho preslovu mali účastníci zaujať pridelený postoj, ktorý vyjadroval buď silu alebo slabosť, otvorené držanie tela vs. zatvorené. Účastníci tento postoj mali zaujať PRED pohovorom, nie počas. Posudzovatelia (pohovorujúci plus osoby, ktoré sledovali nahrávky pohovorov) mali hodnotiť uchádzačov z hľadiska výkonu, vhodnosti na pracovné miesto, kvalitu odpovedí a neverbálne prejavy sústredenosti, presvedčivosti, sebavedomia a toho, čo autorka v tejto knihe popisuje ako autenticitu.

Nemyslím si, že keď vám poviem, ako to dopadlo, budete prekvapení. Dopadlo to presne tak, ako výskumníci očakávali. Účastníci, ktorí pred pohovorom zaujali postoj vyjadrujúci silu, "podali výrazne lepší výkon". Postoj nemal žiaden vplyv na obsah hovoreného, ale mal vplyv na neverbálne prejavy účastíkov počas pohovoru. Postoj vyjadrujúci silu posilňuje presvedčivosť a sústredenosť. Keď sa cítime silní, kompetentní zvládnuť výzvu, ktorá nás čaká, prestaneme sa zaoberať sebou, ale sme tu a teraz prítomní v danej situácii a konáme najlepšie ako vieme. Cítime sa sebaistejšie, menej úzkostne, začneme premýšlať viac pozitívne. A to všetko sa odrazí v našej neverbálnej komunikácii, ktorú okolie vidí a vníma.

Keď sa cítime silní, kompetentní zvládnuť výzvu, ktorá nás čaká, prestaneme sa zaoberať sebou, ale sme tu a teraz, prítomní v danej situácii a konáme najlepšie ako vieme. Cítime sa sebaistejšie, menej úzkostne, začneme premýšlať viac pozitívne. A to všetko sa odrazí v našej neverbálnej komunikácii, ktorú okolie vidí a vníma. 

"Držanie tela je zdrojom osobnej sily". Neurobí z vás inteligentejšieho človeka, ale umožní vám "byť tým, kým ste". Sústredenosť, presvedčivosť, prítomnosť a autenticita je to, čím sa obdaríte sami, keď sa denne aspoň na 60 sekúnd postavíte do otvoreného, silného postoja.

Aj keď si na to nespomeniete každý deň, tak si to vyskúšajte aspoň vtedy, keď vás čaká náročná úloha, pohovor, meeting, nová situácia a pod. Stresový hormón (kortizol) začne klesať a hormón asertivity (testosterón) , začne stúpať. A to dokonca aj vtedy, ak nemôžete fyzicky zaujať otvorený, víťazný postoj. Stačí si predstaviť samých seba "ako Superženu alebo Supermana".




Použitá literatúra: Tady a Teď - Amy Cuddy https://www.martinus.sk/?uItem=251440