Ako sa menia zvyky

12.01.2022

William James v roku 1892 vyslovil názor, že celý náš život je len hŕba zvykov. 

Máme tendenciu myslieť si, že celý deň robíme dobre uvážené rozhodnutia, ale v skutočnosti len opakujeme vzorce správania a rozhodovania, ktoré sme si zautomatizovali. 

Aj keď sa môže zdať, že jednotlivé zvyky nemajú nejaký významný dopad na náš život, keď ich poskladáme k sebe, každý jeden malý (ne)významný zvyk - jedlá, ktoré si varíme/objednávame, čo hovoríme našim deťom každý večer, či šetríme, alebo utrácame, ako často cvičíme, ako máme zorganizovanú našu rutinu (práca, domov, fitness, výchovné vety) a naše myšlienkové procesy, v konečnom dôsledku majú obrovský dopad na naše zdravie, produktivitu, finančné zabezpečenie a wellbeing.

Zvyky však majú svoj význam, a to z hľadiska šetrenia energie mozgu (veľmi zjednodušené vysvetlenie). Mozog sa bude stále snažiť vytvoriť z našej rutiny, niečoho, čo vykonávame pravidelne, zvyk, pretože mu to umožňuje "vypnúť" neustálu kontrolu.

Pozrime sa teraz na to, ako taký zvyk vzniká. 

V odbornej literatúre sa to nazýva "zvyková slučka". Je zložená z troch krokov: 

1. Podnet 

2. Rutinné správanie 

3. Odmena

Podnet vysiela mozgu signál, my sa rozhodneme, že nejako na neho zareagujeme. A nakoniec príde odmena, ktorá mozgu potvrdí, že táto rutina mala význam a stojí za to zopakovať si ju. Táto slučka, bude každým ďalším zopakovaním viac a viac automatická, a zároveň sa vytvorí OČAKÁVANIE odmeny, craving (toto slovo sa spája najviac s drogovou závislosťou, ale v podstate ozačuje túžbu, žiadostivosť po odmene).

Keď sa táto zvyková slučka upevní na toľko, že sa vytvorí zvyk (prestanete premýšľať nad tým, čo robíte po podnete a automaticky očakávate odmenu), mozog sa prestane podieľať na rozhodovaní. Buď bude šetriť energiu, alebo zameria svoju pozornosť na niečo iné.

Čo z toho vyplýva? Pokiaľ sa nebudete vedome snažiť bojovať (zmeniť) so svojimi zvykmi, čo vlastne znamená zmeniť svoju rutinu, tak naučený vzorec správania sa objaví automaticky, bez vašej kontroly.

Dobrou správou je, že zvyky je možné zmeniť. Tou zlou, že si to vyžaduje aj čas aj vaše zvedomovanie všetkého, čo sa za zvykovou slučkou odohráva. A ešte jedna dôležitá správa je, že zvyk NIKDY nezmizne. Je možné ho potlačiť, zmeniť jednotlivé prvky zvykovej slučky, ale keď sa objaví pôvodná odmena, zvyk sa objaví tiež.

Teraz sa poďme pozrieť, ako sa mení zvyk.

Podstatou je vložiť medzi starý podnet a starú odmenu nové správanie, novú rutinu (návyk). Vysvetlím vám to na príklade fungovania Anonymných Alkoholikov (AA), ktorý uviedol aj autor v knihe.

Celá myšlienka stretávania sa AA stojí na tom, že počas stretnutí si členovia (aj na základe pravidiel skupiny) zvedomujú, čo je ich podnetom a čo je ich odmenou. Možno si myslíte, že odmenou je samotný pocit opitosti, že cieľom je vypiť si. Fyzický stav opitosti je jedným z najmenej odmeňujúcich dôsledkov pitia.

Takže, čo je potom cieľom, odmenou ľudí závislých na alkohole? Možno to už aj tušíte, ak ste sa niekedy zaoberali touto témou. Človek s každodenným pohárikom "hľadá únik, relaxáciu, spoločnosť, zahnanie úzkosti, možnosť uvoľniť emócie". Čo s týmito poznatkami urobili v AA? Uviedli do praxe "sponzorov". Každý člen AA má k sebe priradeného človeka, ktorý je tu pre neho vo chvíľach, kedy má potrebu siahnuť po alkohole.

Z hľadiska našej témy zvyku sa teda stalo toto:

Človek závislý na alkohole, ktorého podnetom ku vypitiu je samota, namiesto návštevy baru, zavolá svojmu sponzorovi, ktorý mu bude robiť spoločnosť. Pôvodná odmena (spoločnosť popíjajúcich kamarátov) zostáva "nezmenená", zmení sa len priestor a absencia poháriku v ruke. Sponzor mu nasýti potrebu rozhovoru, porozumenia, priateľstva bez alkoholu.

Takže ak to zvládnu oni, potom my tiež.

Zlatým pravidlom (Golden rule) je, identifikovať naše podnety a odmeny a vymeniť nežiaduce správanie, zvyk, medzi nimi, za novú rutinu medzi nimi.

Vyzerá to celkom jednoducho. Chcem začať chodiť cvičiť, tak si do svojej rannej rutiny medzi umytím zubov a raňajkami, vsuniem nové správanie, a to návštevu posilňovne. Hmmm, ale čo ak sa mi ďalšie ráno už nebude chcieť vstať skôr? Alebo nebudem mať náladu?

Dôležitým faktorom, na ktorý vedci prišli pri skúmaní zvykov, je viera. Veriť, že je to možné, že to zvládnem a že môj nový zvyk vydrží. Najlepšie výsledky ľudia dosahujú pri zmene svojich zvykov, ak sú súčasťou skupiny, ktorá ich podporuje a kde sa zároveň verejne zaviažu svoje zvyky zmeniť.

Ak vo svojom okolí žiadnu skupinu s rovnakým cieľom, ako chcete dosiahnuť nemáte, môžete pohľadať na sociálnych sieťach, alebo ju môžete založiť. Alebo možno bude stačiť, ak sa so svojím cieľom, zmenou zvyku, alebo vytvorením nového návyku zdôveríte svojej rodine, priateľom, kolegom, a poprosíte ich o podporu, možno sa k vám dokonca aj niekto pridá, a hneď je podporná skupina na svete.

Tak čo? Idete do toho?

Bol tento článok pre vás prínosný?

Dajte mi vedieť v komentároch, alebo na sociálnych sieťach.

Poteším sa spätnej väzbe.